WRZESIEŃ

Można powiedzieć, że wrzesień jest miesiącem nietypowym. Możliwe, że spotkasz się z przedszkolakami po raz pierwszy – nawet, jeżeli nie w Twojej zawodowej karierze, to po prostu w miejscu, w którym uczysz.

A może wracasz już do przedszkolaków, z którymi pracowałaś_eś?

Bez względu na to, co dokładnie Cię czeka, przed Tobą ważne zadanie: wprowadzić na swoich zajęciach atmosferę sprzyjającą nauce. Przedszkolaki mają czuć się z Tobą dobrze i bezpiecznie, Ty masz się czuć dobrze i bezpiecznie z całą grupą pod Twoim okiem.

Wrześniowe lekcje to zatem idealny czas na zapoznanie się z dziećmi, uporządkowanie tego, co dzieje się w klasie, Twoje obserwacje i refleksje na temat tego, czego dana grupa potrzebuje.

POTRAKTUJ WRZESIEŃ “NA LUZIE”

Daj sobie czas i zostaw przestrzeń na uregulowanie pewnych kwestii (takich, jak np. ustalenie/ przypomnienie/ wdrożenie nowych zasad obowiązujących na Twoich zajęciach).

Na wrzesień zaplanuj tematy i aktywności, które:

  • są względnie proste (do wprowadzenia, zaprezentowania), ale jednocześnie dają wiele możliwości
  • pomogą Ci zaangażować dzieci już od pierwszej lekcji

MOJE PROPOZYCJE TO: przeciwieństwa, kolory, emocje

RADA NA TEN MIESIĄC ODE MNIE: Nie przeładowuj go zbytnio edukacyjnymi treściami. Zaplanuj nawet nieco mniej, by mieć czas na to, o czym piszę wyżej. Jeżeli wracasz do grup, które uczyłaś_eś, potraktuj ten miesiąc, jako czas idealny na powtórki i spokojny rozbieg :).