Poniżej z kolei czekają na Ciebie wszystkie niezbędne materiały:
Rymowanka ruchowa, która pomoże Ci wyciszyć i usadzić uczniów na dywanie; można wykorzystać ją zarówno na początku, jak i w trakcie zajęć zimowych; dodatkowa korzyść, jaką wyciągną uczniowie to utrwalenie nazw wybranych części ciała.
Potrzebne pomoce: śnieżynki, np. wycięte i zalaminowane śnieżynki przyklejone do patyczków laryngologicznych – po jednej dla każdego dziecka.
Przebieg zabawy:
Rozdaj każdemu z uczniów po jednej śnieżynce. Naucz dzieci rymowanki i ruchów ilustrujących jej tekst.
Snowflakes, snowflakes in the air,
[Machaj śnieżynką w powietrzu,]
Snowflakes, snowflakes here and there!
[na prawo i na lewo.]
One fell on my nose, one fell on my toes,
[Przyłóż śnieżynkę do nosa, a następnie do palców u stóp.]
One fell from the sky just onto my eye!
[Unieś śnieżynkę do góry, a potem przyłóż ją do oka.]
Snowflakes spinning all around
[Obróć się dookoła własnej osi, trzymając śnieżynę w dłoni.]
Falling falling to the ground!
[Powoli opuść śnieżynkę, połóż ją przed sobą i usiądź na dywanie.]
Potrzebne materiały: 2 wskaźniki, np. 2 bałwanki w różnokolorowych czapkach przyczepione do patyczków laryngologicznych.
Przebieg zabawy:
Podziel uczniów na dwie drużyny, w zależności od tego, jakie masz wskaźniki – np. red team i blue team. Ustaw dzieci po jednej stronie sali, sam/ sama stań na jej drugim końcu ze wskaźnikami w rękach. Wydawaj polecenia o wybranym przez siebie stopniu trudności (np. “Clap your hands!”, “Stomp your feet!” lub “Close your eyes and spin!”), a następnie unoś jeden ze wskaźników, pokazując w ten sposób, która drużyna ma je wykonać.
Możliwe modyfikacje:
Wykorzystaj pomysł na tę zabawę w wersji statycznej, aby utrwalić dowolny materiał językowy! Poza wskaźnikami, potrzebne będą wówczas karty obrazkowe, najlepiej przyczepione do tablicy. Zadaj uczniom pytanie: “What’s this?”, po czym za pomocą jednego ze wskaźników wskaż wybraną kartę obrazkową. Odpowiedzi udziela wybrana drużyna. Taką zabawę można prowadzić naprawdę dynamicznie, by wzbudzała emocje lub w spokojniejszym tempie – wszystko zależy od tego, czego w danym momencie potrzebuje twoja grupa.
Ta zabawa jest bardzo uniwersalna! Bałwanki możesz zamienić na dwóch różnych bohaterów zajęć, na motylka i żabkę, na słońce i deszcz, na Dziadka i Babcię!
Obejrzyj także poniższy webinar: