Konspekty zajęć zimowych
Konspekt zimowych zajęć nr. 1
Założenia: wprowadzenie nowego tematu – Winter* oraz piosenki „I’m a Little Snowman”.
Czas trwania zajęć: ok 25-30 min.
Cele operacyjne:
UCZNIOWIE:
- rozumieją i rozróżniają słowa związane z zimą, podejmują próby samodzielnego nazywania,
- rozumieją tekst piosenki “I’m a Little Snowman”, przedstawiają go za pomocą gestów, śledząc ruchy nauczycielki_la.
*Temat możesz sformułować samodzielnie .
Do przygotowania:
- Torba na materiały
- Głośnik
- Karty obrazkowe z wprowadzanym słownictwem: snowflake, snowman, cold, hat, scarf, mittens*
- Karty do drylowania słownictwa*
- Tajemnicze Pudełko (Mystery Box) lub torba tematyczna
- Karteczki samoprzylepne
- Biała koszulka/ T-shirt z doczepionymi 3 guzikami (mogą być wycięte z papieru), czapka, szalik;
- Pingwin* z papierowym (wykonany z papieru śniadaniowego) brzuszkiem i obrazki na patyczkach laryngologicznych – mała i duża śnieżynka, mały i duży bałwan itp.
(ZAŁĄCZNIK DO TEGO KONSPEKTU ZAJĘĆ)
*Te materiały znajdziesz z zakładce “Popularne tematy” >> “ZIMA”
PRZED ZAJĘCIAMI: Wkładamy koszulkę z doczepionymi do niej guzikami, ukrywamy pod bluzą.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie [2 min.]
2 Rozgrzewka: piosenka “Open Shut Them” Super Simple Songs [4 min.]:
- przed śpiewaniem pokazujemy za pomocą gestów poszczególne słowa >> uczniowie odgadują poszczególne przeciwieństwa
- rymowanka:
Prepare your hands, warm them up,
Wiggle your fingers, clap, clap, clap!
Strech up high, reach the sky!
Now prepare your… (eyes, ears, mouth itd.)
- Piosenka – śpiew z odpowiednią gestykulacją
3. Mystery Box/ Mystery Bag – karty obrazkowe + karteczki samoprzylepne – słownictwo zimowe: snowflake, snowman, hat, scarf, mittens, cold [4 min.]
Po kolei wyciągamy z pudełka karty, odklejamy po jednej karteczce, uczniowie zgadują co znajduje się na kartach. Nazywamy i drylujemy słownictwo w ulubiony sposób. Najlepiej od razu połączyć słowa z gestami je obrazującymi.
4. Karty do drylowania – cicho-głośno [2 min.]
Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak bawić się z wykorzystaniem takich materiałów, zajrzyj TUTAJ.
4. Wprowadzenie piosenki “I’m a Little Snowman” [5 min.]:
- zdejmujemy bluzę, pokazujemy uczniom koszulkę z naklejonymi/ naszytymi guzikami, pytamy kim jesteśmy (w razie potrzeby nakierowujemy uczniów na właściwą odp.)
- pytamy dzieci co jeszcze mogłoby się przydać bałwanowi – pozwalamy się ubrać w czapkę i szalik
- prezentujemy na sobie słowa piosenki „I’m a Little Snowman” – zachęcamy uczniów do dołączenia i wykonywania ustalonych gestów
6. I’m a Little Snowman – piosenka [3 min.] – drylowanie słów piosenki + pierwsza próba z muzyką
7. Żarłoczny Pingwin – podsumowanie zajęć [3 min.] – powtarzamy wprowadzone słownictwo (TIP: Jak dokładnie przeprowadzić tę aktywność sprawdź na nagraniu webinaru.)
8. Pożegnanie [2 min.]
Konspekt zimowych zajęć nr. 2
Założenia: utrwalanie zimowego słownictwa, i piosenki „I’m a Little Snowman”, powtórka kolorów w zimowym klimacie.
Czas trwania zajęć: ok 25-30 min.
Cele operacyjne:
UCZNIOWIE:
- nazywają wybrane słowa związane z zimą: hat. scarf, mittens; łączą je z nazwami kolorów
- potrafią krótko opisać w co ubrany jest bałwan, którego widzą na prezentowanym im obrazku
- ilustrują za pomocą gestów słowa piosenki “I’m a Little Snowman”, podejmują próby śpiewania zachęcani przez nauczycielkę_la
Do przygotowania:
- Torba na materiały
- Czapka, szalik, rękawiczki, najlepiej w różnych kolorach
- Głośnik
- Elementy bałwanka do ułożenia (szablon*)
- Brzuszek bałwanka wycięty z kartonu [element stroju do zawieszenia na szyi]
- Tajemnicze Pudełko (Mystery Box)
- Karta pracy – „goły” bałwan + kolorowe ubranka*
- 3-4 czarno-białe bałwanki do pokolorowania (A5 lub mniejsze)* + kredki w kolorach odpowiadających wyciętym elementom stroju bałwanka
*Te materiały znajdziesz z zakładce “Popularne tematy” >> “ZIMA”
PRZED ZAJĘCIAMI:
1. Przygotowujemy dla siebie czapkę, szalik i rękawiczki, w których wchodzimy do sali; dodatkowo głośnik, i telefon już w ręku – odgrywanie roztargnionego nauczyciela, który zapomniał się do końca rozebrać .
2. Przygotowujemy 4 wzory bałwanków ubranych w czapki, szaliki i rękawiczki w różnych kolorach (np. 1. Bałwanek = niebieski kapelusz, czerwone rękawiczki, żółty szalik, 2. Bałwanek = czerwony kapelusz, zielone rękawiczki, różowy szalik itd.)
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Część powitalna [ok. 4-5 min.]
- Próba włączenia piosenki na przywitanie w rękawiczkach. Nie udaje się >> dzieci podpowiadają co może być przyczyną (rękawiczki), zachęcamy je do mówienia po angielsku (What’s this? What colour is it?), powtarzania i pomocy przy zdejmowaniu rękawiczek
- Hello song – piosenka na przywitanie
- Zdejmowanie kolejnych ubrań – szalik i czapka (jak to może wyglądać, podejrzyj u mnie na Instagramie: LINK)
- (Opcjonalnie, w ramach dodatkowej „rozgrzewki”): kalendarz pogodowy i/lub z porami roku
2. Let’s build a snowman! [3 min.] – wyciągamy powycinane części bałwana, wspólnie z uczniami układamy postać bałwanka, utrwalamy wybrane słowa (części ciała bałwana, ubrania)
3. I’m a Little Snowman! – przypomnienie piosenki [5 min.]:
- wspólnie drylujemy słowa piosenki
- ćwiczymy odpowiednie gesty z wykorzystaniem dodatkowego gadżetu (brzuszek bałwanka) – najpierw nauczycial_ka, potem chętni uczniowie próbują swoich sił w ilustrowaniu gestami słów piosenki
- piosenka – próba z muzyką; zachęcamy uczniów do podjęcia próby śpiewania i odgrywania
4. Mystery Box – pudełko z tajemniczą zawartością: ubieranie bałwana + ubieranie pod dyktando [ok. 10 min.]
- Jako pierwszego wyciągamy bałwanka bez żadnych ubrań oraz wycięte dla niego kapelusze, czapki i rękawiczki w różnych kolorach (w pudełku znajdują się też 4 wzory już pokolorowanych bałwanków);
- Ubieramy bałwanka, uczniowie mówią w co jest ubrany i w jakich kolorach są poszczególne części garderoby; powtarzamy 2-3 razy;
- Ochotnicy/wybrani uczniowie lub np. nauczyciel-wychowawca grupy siadają przy stoliku, otrzymują „gołego” bałwanka + ubrania w różnych kolorach;
- Nauczyciel_ka dzieci opowiadają na głos (cała grupa) w co jest ubrany, osoba/osoby przy stoliku kolorują odpowiednio poszczególne części jego garderoby;
- Sprawdzamy wzór (ubranego bałwanka) z powstałą (pokolorowaną) kartą;
- W zależności od możliwości czasowych, powtarzamy zabawę z kolejnymi ochotnikami, lub idziemy dalej.
5. I’m a Little Snowman! – utrwalenie piosenki** [2 min.]
6. Pożegnanie [2 min.]
** O ile grupa ma jeszcze siły i chęci. Można pominąć.
Konspekt zimowych zajęć nr. 3
Założenia: utrwalanie zimowego słownictwa, nazw elementów stroju bałwana i piosenki „I’m a Little Snowman”; zaangażowanie uczniów w zadanie z wykorzystaniem karty pracy.
UWAGA! To zadanie, nawet w ogarniętych grupach, może zająć 15-20 minut – trzeba rozważyć, czy jest na to czas.
Można wykorzystać alternatywne zabawy – np. gra w BINGO z częściami bałwana, książeczkę „That’s not my snowman”, karta pracy „Finish the snowman” itp.
Czas trwania zajęć: ok 25-30 min.
Cele operacyjne
UCZNIOWIE:
- znają i śpiewają piosenkę „I’m a Little Snowman”,
- potrafią pokolorować obrazek, słuchając instrukcji nauczyciela.
Do przygotowania:
- Torba na materiały
- Karty z brakującymi częściami bałwana, do pobrania z bloga: www.fullofideas.pl
- Brzuszek bałwana (do zawieszenia na szyi) lub opaska bałwana
- Karty obrazkowe z przerabianym słownictwem zimowym oraz częściami bałwana*
- Karty pracy dla uczniów z 4 czarno-białymi bałwankami* + jedna dla nauczycielki_la lub zestaw do ubierania bałwana = „goły” bałwan + ubranka*
- Odpowiednia ilość kredek w wybranych kolorach
*Te materiały znajdziesz z zakładce “Popularne tematy” >> “ZIMA”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie [2 min.]
2. Rozgrzewka – zabawa „What’s missing? Snowman parts” [3 min.] – rozkładamy karty z obrazkami przedstawiającymi części bałwana na podłodze, odsłaniamy po kolei karty z brakującymi częściami. Dzieci mówią czego brakuje, następnie dopasowują odpowiednie karty do siebie (w zależności od liczebności grupy – wszyscy, lub wybrani uczniowie).
3. I’m a little Snowman – zabawa ruchowa [2 min.] – jedna osoba zostaje bałwankiem (można tutaj wykorzystać rekwizyt w postaci opaski/ brzuszka bałwana), wchodzi do środka koła i mówi (z pomocą wszystkich) poniższą rymowankę. Na koniec wykonuje jakiś gest + wydaje polecenie (np. Put on your hat!), reszta naśladuje.
I’m a little snowman,1, 2, 3, I’m a little snowman, look at me!
4. Karty pracy – kolorowanie pod dyktando [15-20 min.] – przedstawiamy kartę pracy i dokładnie tłumaczymy co będziemy robić; najpierw tłumaczenie na sucho, potem rozdawanie kart pracy i kredek, usadzanie dzieci przy stolikach.
*PRZEBIEG AKTYWNOŚCI:
Pokazujemy dzieciom kartę z 4 bałwanami, wspólnie je liczymy, zwracamy uwagę dzieci na numerki przy każdym z bałwanów, pytamy o kolory ich szalików, kapeluszy, rękawiczek (są białe). Pokazujemy przygotowane dla dzieci kredki i tłumaczymy, że ich zadaniem będzie kolorowanie bałwankowych ubrań ZGODNIE ze wskazówkami nauczyciela. Pokazujemy przykładową kartę i na oczach uczniów kolorujemy pierwszego bałwanka, poprzedzając to odpowiednimi instrukcjami („The snowman is wearing a blue hat, yellow mittens and, green scarf.” etc.) Rozdajemy dzieciom karty pracy – każdemu po kolei, podczas rozdawania pytamy czy wiedzą co mają zrobić. Dzieci siadają do stolików, dopiero wtedy rozdajemy kredki. Zaczynamy od bałwana nr 1. Prosimy o wskazanie go na karcie, zaczynamy dyktować jakie ubrania nosi. Powtarzamy z bałwanami 2-4.
UWAGA! Nauczyciel_ka zostawia dla siebie zestaw „do ubierania” i na nim przygotowuje wzory dla uczniów (pokazujemy przy każdym numerku) lub koloruje własną kartę pracy i pokazuje uczniom na zakończenie, by każdy mógł sprawdzić, czy wszystko się u niego_niej zgadza.
5. Pożegnanie [2 min.]
Konspekt zimowych zajęć nr. 4
Założenia: utrwalanie zimowego słownictwa, powtórka słownictwa związanego z emocjami, poznanych piosenek
Czas trwania zajęć: ok 25-30 min.
Cele operacyjne
UCZNIOWIE:
- rozumieją i reagują na proste polecenia wydawane po angielsku (tutaj: podstawowe, typu „Turn around!” oraz takie z wykorzystaniem konstrukcji „Put your snowflake on…”)
- znają i nazywają wybrane słowa związane z zimą
- udzielają odpowiedzi na pytanie o samopoczucie osoby trzeciej (tutaj: bałwana): „How is…?”
Do przygotowania:
- Torba na materiały
- Głośnik
- Karty obrazkowe, niezalaminowane, przedstawiające utrwalane podczas zajęć słownictwo*
- Karty do drylowania słownictwa*
- Głowy bałwanków w różnych nastrojach*
- Bałwankowe emocje* + aluminiowa tacka**
- Bałwan-słoik + śnieżynki – po jednej dla każdego ucznia (forma dowolna: śnieżynki mogą być wycięte z papieru, zalaminowane i przyczepione do patyczków laryngologicznych, wycięte z papieru śniadaniowego, mogą to być klocki-śnieżynki itp.)
*Te materiały znajdziesz z zakładce “Popularne tematy” >> “ZIMA”
- Zobacz, jak to wygląda np. tutaj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=470187521127810&set=pb.10004409699299 7.-2207520000..&type=3
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie [2 min.]
2. Hello Snowman! [3 min.] – przywitanie z bałwankiem-słoikiem, w którym znajdują się przygotowane dla uczniów śnieżynki; rozdanie śnieżynek uczniom + prosta zabawa ruchowa, nawiązująca do słów piosenki „Snowflakes, snowflakes”
3. Snowflakes, snowflakes – piosenka ruchowa z kanału The Kiboomers [2 min.]
4. Zimowe karty do drylowania słownictwa [2 min.] – dzieci odczytują hasła z kart (schemat znają już z wcześniejszych zajęć, ale warto przypomnieć go im na samym początku)
5. Who am I? – utrwalenie nazw emocji [3 min.] – ubieramy się przy dzieciach w czapkę, do której przyczepiony jest rzep, pytamy co to może być. Następnie wyciągamy kolejne buźki przedstawiające bałwanki w różnych nastrojach i przyczepiamy do czapki. Pytamy Who am I? (Snowman), How am I? – dzieci udzielają odpowiedzi, drylujemy z dziećmi wyrażenia: happy snowman, angry snowman, sleepy snowman itd.
6. If you’re happy – utrwalenie piosenki [2 min.] – śpiew z odpowiednią gestykulacją
TIP: Powtórka, o ile uczniowie ją znają; jeżeli nie – możesz ją w tym momencie wprowadzić, poświęcając chwilę dłużej na zaprezentowanie jej słów.
7. How is the snowman? – zabawa z tacką z magnesami [4 min.] – utrwalamy całe struktury: The snowman is happy., The snowman is angry. itd.
TIP: Jak dokładnie przeprowadzić tę aktywność sprawdź na nagraniu webinaru.
8. Podsumowanie zajęć – wypełniamy Snowman Jar [4 min.] [ (więcej na ten temat tu: https://www.facebook.com/HFoI.angielski.dla.dzieci/posts/469136337899595)
9. Pożegnanie [2 min.]
Konspekt zimowych zajęć nr. 5
Założenia: Podsumowanie tematu „Winter; wprowadzenie nowej piosenki –„The Penguin Dance”, „wstęp” do nowego tematu = „Winter Animals”.
Czas trwania zajęć: ok 25-30 min.
Cele operacyjne:
UCZNIOWIE:
- Dobrze znają wprowadzane podczas poprzednich lekcji słowa związane z zimą – posługują się nim zarówno na poziomie rozumienia ze słuchu, jak samodzielnego nazywania danych słów;
- rozumieją tekst piosenki “The Penguin Dance” oraz nazwy części ciała pingwina.
Do przygotowania:
- Torba na materiały
- Głośnik
- Bałwan-słoik z poprzednich zajęć
- Winter BINGO – plansze i karty do gry*
- Materiały do zabawy Żarłoczny Pingwin*
- (Opcjonalnie) karty obrazkowe z pingwinami*
*Te materiały znajdziesz z zakładce “Popularne tematy” >> “ZIMA”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie [2 min.]
2. Piosenka na rozruch: Snowflakes, snowflakes The Kiboomers [2 min.] – śpiew z opdowiednią gestykulacją
3. Snowman Jar – powtórka słownictwa [2 min.] – wyjmujemy karty ze słoika przygotowanego na poprzednich zajęciach, powtarzamy słownictwo
4. Winter BINGO – gra z wykorzystaniem kart z poprzedniego zadania + plansz do gry w BINGO [do 10 min.]
5. Hello Penguin! – wprowadzenie nowego bohatera zajęć [3-4 min.] – prezentujemy słownictwo na obrazku z pingwinem: penguin, head, flipper(s), feet. Zachęcamy dzieci do wstania i „zamienienia się” w pingwiny. Utrwalamy nazwy poszczególnych części ciała – dzieci naśladują nasze ruchy i powtarzają nazwy.
6. The Penguin Dance – wprowadzenie do piosenki [2 min.] – włączamy wybraną muzykę, dzieci swobodnie poruszają się po sali. W momencie zatrzymania muzyki, reagują na to, co mówimy – wspieramy swoje wypowiedzi odpowiednimi gestami: Right flipper! – dzieci unoszą prawą rękę do góry, Nod your head! – kiwają głową itd. Przerabiamy w ten sposób cały tekst piosenki.
7. The Penguin Dance – piosenka z kanału Pinkfong [2 min.]
8. (Opcjonalnie) Żarłoczny pingwin* – powtórka zimowego słownictwa [3 min.]
9. Pożegnanie [2 min.]
*O ile starczy czasu, a uczniom chęci. Można opuścić.